Warto wiedzieć co i kiedy pyli

Coraz więcej osób cierpi na alergie związane z pyłkiem różnych roślin – od zwykłych trwa, przez zboża, po drzewa. Mało kto wie, że niektóre z nich zaczynają pylić już w lutym. Nie każdy katar okazuje się więc być typowym zimowo-przedwiosennym przeziębieniem.

Jeśli okaże się, że za katar i zapalenia spojówek odpowiadają właśnie reakcje alergiczne na pyłki, warto wiedzieć, kiedy pylą rośliny, na które jest się uczulonym. Trudno jednak wszystko dokładnie zapamiętać, ale istnieje pewne wygodne rozwiązanie tego problemu. Jest nim kalendarz dla alergików. Takich kalendarzy jest sporo do wyboru. Niektóre to po prostu karta z zaznaczonymi miesiącami i pylącymi w danym okresie roślinami. Warto jednak zwrócić uwagę, czy posiada on pewne dodatkowe wyjaśnienia, mogące okazać się istotne dla alergików.

Kiedy dziecko po raz pierwszy ma objawy alergii, rodzice bywają zdezorientowani. W takich sytuacjach na pewno pomoże lekarz alergolog, który – po zrobieniu badań pod kątem alergii – wskaże co w danym przypadku jest alergenem i w jakim stopniu. Później dobierze leki, dzięki którym dziecko będzie mogło prowadzić w miarę normalne życie.

Jednak nadal kalendarz dla alergików bardzo się przydaje. Można śmiało powiedzieć, że to część podstawowego wyposażenia nie tylko w domu alergika. Nadwrażliwym na dany alergen można się stać w każdym wieku. Nie zawsze odgadnie się, że dane objawy oznaczają uczulenie, zwłaszcza jeśli do tej pory ktoś był pod tym względem zupełnie zdrowy. Zanieczyszczenia powietrza, żywności, leki – to wszystko może spowodować nadwrażliwość na pewne bodźce ze środowiska.

Wiele roślin pyli przez wiele tygodni – z mniejszym lub większym natężeniem. Oznacza to, że wielu alergików może z powodu jednego alergenu mogą odczuwać silniejszy dyskomfort nawet przez 2-3 miesiące.  A przecież najczęściej bywa tak, że ludzie bywają uczuleni, na więcej ni jeden alergen. Kalendarz dla alergików nie rozwiąże problemu, ale daje niezbędną wiedzę, dzięki której osoba uczulona wie, kiedy powinna zacząć działać, np. pójść do alergologa i zacząć brać leki przeciw objawom uczulenia, zanim się one pojawią. Rozwiązuje to wiele problemów. Uczulona osoba nie dopuszcza dzięki temu, żeby pojawił się katar sienny, kichanie, czy alergiczne zapalenie spojówek. Może więc bez zbędnej przerwy chodzić do szkoły lub pracy oraz od kiedy powinna unikać spacerów w określonych okolicach, gdzie rośnie najwięcej roślin, które – pyląc – mogą jej zaszkodzić.

Przy alergii, jak przy wielu innych schorzeniach liczy się świadomość i wiedza; dzięki temu wygodniej się z uczuleniami walczy.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*