Różnica między coachem rodzicielskim a wizytą u psychoterapeuty

Często zdarza się tak, że nie radzimy sobie z wychowywaniem swojego dziecka. Mamy z nim wiele trudności i nie jesteśmy w stanie sobie samodzielnie z nim poradzić. W tym celu często udajemy się do psychoterapeuty albo zwyczajnie do coacha rodzicielskiego. Pomiędzy tymi dwoma osobami jest jednak ogromna różnica. Wiele osób twierdzi, że coaching rodzicielski nie jest potrzebny, ponieważ zawsze można udać się do psychoterapeuty. Osoby takie są zdecydowanie w błędzie. Psychoterapeuta przede wszystkim analizuje w sposób bardzo dokładny przeszłość i szuka przyczyn problemów. Po przeanalizowaniu konkretnych sytuacji uczy rodzica, w jaki sposób tak naprawdę powinien wtedy postąpić.

Skupia się więc przede wszystkim na przeszłości, aby w przyszłości nie popełniać takich samych błędów. Warto jednak zauważyć, że analizowanie przeszłości nie tylko sprawia wiele bólu, ale również nigdy nie ma gwarancji, że osoba taka nie popełni znowu tych samych błędów. Im bardziej skupiamy się na tym żeby nie zawieść, tym bardziej udaje nam się popełniać błędy i czujemy się gorzej. Coaching rodzicielski nie skupia się na tym co było, ale na tym co jest i na tym co będzie. Podczas takich sesji, nie analizuje się przeszłości, ponieważ może to sprawić nam bardzo dużo bólu. Osoba prowadząca sesje zadaje pytania, które pozwalają podbudować pewność siebie u rodzica, aby w przyszłości zachowywać się bardziej stanowczo.

Dzięki takim pytaniom rodzic jest również w stanie poznać bardziej siebie i relacje ze swoim dzieckiem. Po takich pytaniach zazwyczaj rodzice sami wpadają na pomysł jak mogą poprawić relacje ze swoim dzieckiem. Osoba prowadząca sesję przede wszystkim motywuje rodziców do działania, nie analizuje tego co było, tylko to co może być, jeżeli podejmiemy odpowiednie czynności w celu zmiany przyszłej sytuacji. Tak więc na takiej sesji bardziej skupiamy się na działaniu, a nie żałowaniu tego co było. Dlatego też coaching rodzicielski przynosi o wiele większe efekty, niż zwykła psychoterapia. Dlatego jest to lepsza forma zmian.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*