Czy warto zostać tłumaczem niderlandzkiego?

W dzisiejszych czasach studia nie są niczym wyjątkowym. Prawie każdy młody może pochwalić się indeksem i legitymacją studencką. Niektórzy są na kierunkach technicznych, inni medycznych czy humanistycznych. Jest też odrębna działka, która podchodzi trochę pod studia humanistyczne – studia filologiczne, na których uczymy się i szlifujemy języki obce. Jest filologia angielska, hiszpańska, niemiecka. Są też niszowe kierunki, jak bohemistyka, hungarystyka. Do takich należy też filologia niderlandzka, która nie jest tak popularna. Świadczy o tym to, że ten kierunek nie jest dostępny na wszystkich państwowych szkołach, z powodu mniejszej ilości chętnych. Ma to dobre skutki, gdyż tłumacz niderlandzkiego jest potrzebnym zawodem, a mniejsza ilość absolwentów danego kierunku daje większe możliwości pracy.
Jak wyglądają owe studia? Nacisk jest kładziony – jak nazwa wskazuje – na język. Jego poznanie (w przypadku tych niszowych kierunków, jak i szlifowanie). Absolwent takiego kierunku teoretycznie musi mieć opanowany dany język w sposób perfekcyjny. Korzystne jest, jeśli w trakcie lub po studiach uda się na kilka miesięcy do Holandii, gdzie pozna miejscowe obyczaje, życie i oswoi się z funkcją nieformalną danego języka. Dzięki temu będzie mógł lepiej pracować jako tłumacz niderlandzkiego.
Czy warto mieć taką pracę? Oczywiście, jeśli jesteś pasjonatem danego języka. Tłumacz niderlandzkiego może mieć taką godną profesję jak tłumacz sądowy, ale też może być trochę artystą, jeśli będzie na przykład tłumaczył prozę czy poezję. Nie jest tak łatwo pracować w branży literackiej, gdyż wymaga ona od ciebie nieustannego doskonalenia się zarówno w pozycjach z polskiej literatury. Jeśli tłumaczysz książkę holenderskiego pisarza, nie możesz popełniać kardynalnych błędów, ponieważ wtedy zaburzysz fabułę książki. Przez ciebie czytelnik może nie zrozumieć danego fragmentu. W przypadku błędów i skarg czytelników na wydawnictwo, tylko ty ponosisz za to odpowiedzialność, dlatego tłumacz niderlandzkiego powinien być przygotowany na wiele nieprzespanych nocy i nieustanne doskonalenie się. Jeśli jednak lubisz ten zawód – nie ma się czym martwić.

Sprawdź ceny – http://www.polskoniderlandzki.pl/cennik/

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*